ترس از شکست یکی از بزرگ ترین مشکلات موفقیته. ترس از شکست حتی از خود شکست خوردن هم بدتره چون شما رو به زندگی با پتانسیلای کشف نشده تون محکوم می کنه. واسه اینکه بتونین پاسخی درخور به شکست بدین باید به نحوه ی برخوردتان با اون دقت کنین. در این مقاله به ۸ روشی اشاره می کنیم که نگاه شما رو به شکست تغییر می ده تا بتونین از اون واسه رشد و پیشرفت فردی خودتون استفاده کنین.

چه جوری شکست رو به پیروزی تبدیل کنیم؟ آموزشی

 

در تحقیق تازه منتشر شده ی مجله روان شناسی اجتماعی تجربی (Journal of Experimental Social Psychology)، محققان متوجه شدن که موفقیت برخلاف شکست بیش تر نتیجه تمرکز روی نتایج دلخواهه تا تمرکز واسه پرهیز از شکست خوردن. با اینکه سعی واسه پرهیز از شکست وسوسه انگیزه، افرادی که روی شکست نخوردن تمرکز می کنن بسیار بیش تر شکست می خورن تا اونایی که خوش بینانه تمرکز خود رو روی رسیدن به اهداف شون می ذارن.

«موفقیت یعنی افتان و خیزان رفتن از یک شکست به شکست دیگر، بدون از دست دادن اشتیاق.»

-وینستون چرچیل

این گفته آسون و روشن به نظر میاد اما عملی کردن اون وقتی نتایج شکست جدی باشه، بسیار سخته. محققان فهمیدن که دریافت بازخورد مثبت، احتمال موفقیت فرد رو افزایش می ده چون که همون خوش بینی رو در فرد تغذیه می کنه که هنگام تمرکز انحصاری بر اهداف ایجاد می شه.

آدمایی که تاریخ ساز بودن مثلا نوآوران حقیقی، پا رو از این بالاتر گذاشته و از شکست به عنوان وسیله ای واسه رسیدن به پیروزی یاد می کنن. مخترعان بزرگ واسه رسیدن به یک اختراع شاید از دیدگاه ما هزار بار شکست خورده باشن اما خودشون باور دارن که واسه اون اختراع لازم بوده که این هزار قدم رو بپیمایند. شکست واسه این افراد تنها راه به طرف موفقیت به حساب میاد.

این نگرشیه که موفقیت رو از شکست سوا می کنه. مخترعان تنها کسائی نیستن که با این روش موفق شدن. متن دست نویس داستان هری پاتر از جی. کی. رولینگ پس از اینکه به وسیله ۱۲ ناشر رد شد، آخرش موردقبول قرار گرفت و حتی همون زمان هم فقط پیش پرداختی ناچیز بهش داده شد. اپرا وینفری شغل خود رو به عنوان خبرگزار در اخبار بالتیمور از دست داد، چون زیاد از حد از نگاه احساسی درگیر خبرهایش می شد، همون خصوصیتی که بعدا به برند اون تبدیل شد. هنری فورد پیش از اونکه بتونه نمونه ساده ی ماشینی رو بسازه که کار کنه، دو مرتبه پشتیبانای مالی خود رو از دست داد. اگه بخوایم لیست این شکستای باعث موفقیت رو بازم ادامه دهیم، به این زودیا تموم نمی شه.

«چه فکر کنین می تونین کاری رو انجام بدین، چه فکر کنین نمی تونین، در هر صورت حق با شماس.» -هنری فورد

فرق بین آدمایی که اجازه میدن شکست اونا رو از راه اهداف شون خارج کنه و اونایی که از شکست به نفع خودشون استفاده می کنن، چیه؟

۵ مورد از این موارد به کارایی ربط داره که باید انجام بدین و ۳ مورد به نحوه ی تفکر شما مرتبطه. چیزی که در برابر شکست انجام میدید واسه بازگشت شما به حالت عادی ضروریه و اثر زیادی روی برداشتی که بقیه از شما و اشتباه تون دارن داره.

۵ کاری که وقتی شکست خوردید باید انجام بدین تا در آینده به پیروزی برسین و باعث شید بقیه هم شما رو برخلاف شکستی که داشتین با دید مثبت نگاه کنن، یعنی:

۱. خبر بد رو خودتون اعلام کنین

چه جوری شکست رو به پیروزی تبدیل کنیم؟ آموزشی

اگه اشتباهی کردین دعا نکنین که کسی متوجه اون نشه، چون بقیه آخرش متوجه می شن و این غیرقابل اجتنابه. اگه صبر کنین تا کسی به اشتباه شما اشاره کنه این یعنی دو اشتباه. چون اگه سکوت کنین مردم از خود سوال می کنن که به چه دلیل چیزی نگفته اید و اونو به حساب بزدلی یا بی توجهی شما می ذارن.

۲. توضیحی واسه اشتباه خود بدین اما بهونه تراشی نکنین

پذیرش مسئولیت اشتباه تون واقعا وجهه ی شما رو پیشرفت میده. این کار نشونه اعتماد به نفس، مسئولیت پذیری شخصی و انسجام داخلی شماس. فقط مطمئن شید که در توضیح تون از حقایق استفاده کنین.

«اعتبار خود رو از دست دادیم چون تنونستم کار رو در مهلت مقرر انجام دهم.» یک دلیله. اما «اعتبار خود رو از دست دادیم چون حیوان خونگی ام همه آخر هفته رو مریض بود و این باعث شد نتونم کار رو در مهلت مقرر تموم کنم.» یک بهانهه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری شروع سخنرانی حیرت انگیزی داشته باشیم

۳. برنامه ای واسه جبران اشتباه تون داشته باشین

چه جوری شکست رو به پیروزی تبدیل کنیم؟ آموزشی

برعهده گرفتن مسئولیت یک اشتباه کار رو به انتها نمی رساند. کاری که بعد از این مرحله انجام میدید هم حیاتیه . به جای اینکه منتظر باشین کسی پیدایش شه و اشتباه شما رو درست کنه، راه حلای خودتون رو پیدا کنین. حتی بهتر اینه رئیس یا هر کسی که لازمه رو نسبت به قدمایی که ورداشته اید تا همه چیز رو به حال عادی برگردونین مطلع کنین.

۴. برنامه ای واسه پیش گیری داشته باشین

جدا از اینکه داشتن برنامه ای واسه جبران اشتباه، واسه جلوگیری از تکرار اشتباه مثل هم باید برنامه ای داشته باشین. این روش به بقیه اطمینان می ده که از اشتباهات شما نتایج خوبی حاصل خواهد اومد.

۵. دوباره به مسیرتون برگردین

چه جوری شکست رو به پیروزی تبدیل کنیم؟ آموزشی

بسیار مهمه که به شکست اجازه ندین اعتماد به نفس و جربزه شما رو از بین ببره. اگه گرفتار این نگاه شید هر بار که دچار لغزش میشید روح شما از درون خرد شده و فلج میشید. زمان کافی به خود بدین تا درسی که از این شکست گرفتین رو داخلی کنین و به محض اینکه این کار رو انجام دادین، دوباره به میدون برگردین و دوباره سعی خود رو از سر بگیرین. صبر کردن تنها به احساسات بد دامن می زنه و جرئت و جسارت رو نابود می کنه.

چه جوری شکست رو به پیروزی تبدیل کنیم؟ آموزشی

نگاه شما به اندازه کاری که در برابر شکست انجام میدید مهمه. واسه اینکه بتونین از شکست به نفع خودتون استفاده کنین باید سرسخت باشین و از دید روانی قوی، که هر دو سمبلای هوش هیجانی هستن.

زمانی که شکست می خورید ۳ نگاه هست که باید اونو حفظ کنین.

۱. داشتن چشم انداز مهم ترین عامل واسه مدیریت شکسته

چه جوری شکست رو به پیروزی تبدیل کنیم؟ آموزشی

افرادی که پس از روبرو شدن با شکست واسه ادامه دادن راه مهارت بیش تری دارن با احتمال بیش تری شکست رو به عمل شون (زنجیره ای از عملکردهای اشتباه یا غفلتی به دلیل بی توجهی) نسبت میدن تا به شخصیت خودشون. در مقابل اونایی که با شکست زمین گیر می شن شکست رو به تنبلی، هوش کم، یا بقیه ویژگیای شخصی شون در رابطه می کنن، این افراد با در پیش گرفتن اینجور نگاهی به شکست، امکان در اختیار داشتن هر گونه کنترلی رو از خود می گیرن و در آینده احتمال کمی هست که دست به خطر بزنن.

چه جوری شکست رو به پیروزی تبدیل کنیم؟ آموزشی

۲. خوش بینی

ویژگی دیگر افرادی که بعد از شکست به راه باز می گردن، خوش بینیه. تحقیقات روی ۵۷۶ کارآفرین دائمی نشون می ده اونا بیشتر انتظار موفقیت دارن تا کارآفرینانی که بعد از اولین شکست راه کارآفرینی رو آزاد کردن. این حس خوش بینی مانع می شه که فرد فکر کنه شکست موقعیتی همیشگیه. عوضش، اونا به دلیل یادگیری ای که شکست با خود جفت و جور میکنه به هر شکست به عنوان آجری واسه ساختن بنای موفقیت پایانی خود نگاه می کنن.

۳. پایداری

خوش بینی یک احساس مثبته و پایداری کاریه که شما با تکیه بر این احساس مثبت انجام میدید. پایداری همون خوش بینی در مرحله عمله. زمانی که همه میگن وقت متوقف کردن کاری فرارسیدهه و بهتره که به خونه بریم، آدمای پایدار خود رو از اشتباهات آزاد می کنن و به مسیرشون ادامه میدن. افراد پایدار خاص هستن چون که خوش بینی اونا هیچ وقت منی میره. این ویژگی قوّت برخاستن پس از زمین خوردن رو به اونا می ده.

خلاصه کلام اینکه شکست نتیجه زاویه دید شماس. اتفاقی که واسه یک نفر شکستی سهمگین به نظر میاد واسه دیگری تنها به معنی یک عقب نشینی کوچکه. زیبایی ماجرا آنجاییه که شما می تونین نگاه تون رو به شکست تغییر بدین تا بتونین از اون واسه بهتر شدن استفاده کنین.

شما چه جوری شکستا رو مدیریت می کنین؟ لطفا نظرات و اطلاعات خود رو در قسمت دیدگاه ها با ما در بین بذارین تا ما هم هم اینجور از شما بیاموزیم.

منبع : Linkedin

 


دسته‌ها: آموزشی