چه لحظه وحشتناکیه! نام شما رو صدا میزنن تا به جایگاه بیایید. سکوت حاضرین و انتظار واسه شنیدن صحبتای ساده شما. اما چه باید گفت؟ چیجوری می شه به جای گفتن عبارات تکراری، سخنرانی رو با قدرت و اعتماد به نفس شروع کرد؟ این مقاله رو بخونین تا ببینین که چه جوری شروع سخنرانی حیرت انگیزی داشته باشیم.

 

حاضرین از لحظه ای که دهن خود رو باز کنین، شروع به قضاوت شما می کنن. با اینکه نکته ناخوشایندیه، ولی حقیقت داره. پس خیلی مهمه که سخنان خود رو با اطمینان و قاطعیت شروع کنین. ما در این جا به نکاتی اشاره می کنیم که به شما کمک می کنه سخنرانی خود رو با قدرت و اعتماد به نفس شروع کنین.

شروع سخنرانی فقط سخنانی که می گین، نیس

مایا آنجلو شاعر و بازیگر فقید آمریکایی می گه: «مردم چیزی که می گین و کاری که انجام میدید رو فراموش می کنن، ولی هیچوقت احساسی که در اونا به وجود آوردید رو فراموش نمی کنه.»

پس شروع سخنرانی بر خلاف چیزی که فکر می کنین فقط چیزایی که می گین نیس. کلیدی ترین نکته ای که روی اون تأکید می کنم داشتن وضعیت درست موقع شروع سخنرانیه. اگه شما از خودتون اطمینان نشون بدین، حاضرین هم به شما اطمینان می کنن.

مهم ترین دلیلی که باعث ایجاد استرس و نگرانی ما بین صحبت کردن در جمع می شه، اینه که خیلی از ما سعی می کنیم کسی باشیم که نیستیم. واسه همین واسه شروع با صلابت، در درجه اول باید خودتون باشین. سعی کنین راهی متفاوت واسه شروعی قوی پیدا کنین.

شروع سخنرانی: آماده شید تا خودتون باشین

اگه قرار باشه نگران سخنرانی باشیم، این کار تموم وقت ما رو خواهد گرفت. لباس خوبی پنهون ام؟ همه وسایلم همراهم هستن؟ نظر حاضرین راجبه من چه هستش؟ سؤالات درباره سخنرانی شما، پایانی ندارن، تنها چیزی که باید روی اون تمرکز کنین اینه که سعی کنین به خودتون برگردید و خودتون باشین.

سعی کنین با پیدا کردن راهی فاصله بین خودتون، سخنرانی و نگرانی تون رو از بین ببرین و خودتون باشین. شاید دوست داشته باشین بیرون برید تا سرتون هوایی بخورد یا حتی به دست شویی برید. جای ساکت تری رو پیدا کنین و تمرینات تنفسی انجام بدین. روی تنفس مثل عزم تون واسه سخنرانی تمرکز کنین.

 • چه ویژگیایی رو می خواید به عنوان سخنران از خود به نمایش بذارین؟
 • دوست دارین شنوندگان از سخنرانی شما چه بهره ای ببرن؟

انجام کارایی که گفته شد باعث می شه تا به جای قرار گرفتن در ترس و شک، خودتون باشین و با اطمینان صحبت کنین.

شروع سخنرانی: از اولین کلمات تون حساب می شه

و حالا چیزایی که قصد گفتنش رو دارین. از شروع سخنرانی خود با عباراتی مثل جملات زیر پرهیز کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری طرز فکرمون رو واسه شکست دادن رقابت های زندگی تغییر دهیم "

 • از شما بسیار سپاس گزارم. بودن در این جا واسه من باعث افتخاره.
 • عذرخواهی می کنم، ولی این سخنرانی زیاد طول نخواد کشید.
 • هفته پیش/ دیروز/ ۱۰ دقیقه پیش ازم خواسته بودن تا این سخنرانی رو انجام دهم.
 • اتفاق جالب و خنده داری که موقع پیدا کردن اینجا برایم افتاد…

اینا همه خسته کننده ان.

چه جوری شروع سخنرانی حیرت انگیزی داشته باشیم آموزشی

این لحظات واسه شمان تا بدرخشید و خود رو نشون بدین، پس از همون ثانیه ی اول شروع به درخشیدن کنین. واسه شروعی قوی، دنبال چیزی منحصر به فرد، جذاب و به یاد ماندنی واسه گفتن بگردید. مطمئن شید با گفتن عبارات مورد نظرتون ۱۰۰٪ راحت هستین. پس به جای ضعف، از همون لحظه اول سخنرانی پرواز می کنین.

در این جا تعدادی ایده از شروع سخنرانیای مورد علاقه ام رو آورده ام

۱. سخنرانی خود رو با سؤالی تحریک آمیز شروع کنین

 • سایمون سینک: «به نظر شما چیجوری بعضی از افراد به چیزایی می رسن که به نظر غیرممکن میاد؟»
 • جیمز هنسن: «من چی می دونم که باعث شد در اعتراض جلوی کاخ سفید، به عنوان یک دانشمند کم حرف دستگیر شوم؟ و شما چه می کردین اگه چیزی که من می دونم رو می دونستین؟»

۲. حقیقتی عجیب یا شگفت انگیز

 • جیمی الیور: «متأسفانه در طول ۱۸ دقیقه ی آینده که من در حال صحبت کردن هستم، ۴ آمریکایی به خاطر رژیم غذایی شون می میرن.»
 • سونیتا کریشنان: «من با شما راجبه بدترین نوع نقض حقوق بشر صحبت می کنم. سومین جنایت بزرگ منظم، صنعتی ده میلیاد دلاری. من در مورد برده داری عصر جدید صحبت می کنم.»

۳. شوخی یا جوک

چه جوری شروع سخنرانی حیرت انگیزی داشته باشیم آموزشی

 • پاملا مایر: «. من نمی خوام به کسی توی این سالن اخطار بدم، ولی به نظرم میاد کسی که طرف راست شماس، یک دروغگو باشه.»

۴. تصویر سازی

 • استیسی کرامر: «تجسم کنین هدیه ای دریافت می کنین که خیلی بزرگ هم نیس، تقریبا اندازه یک توپ گلف.»
 • ریک الیاس: «انفجاری رو در ارتفاع ۱۰۰۰ متری تجسم کنین. هواپیمایی پر از دود و موتوری که صدای تق تق می ده. به نظر ترسناک میاد. من یک صندلی خاص اون روز داشتم. من در ردیف ۱D نشسته بودم.»

همه این شروعا واسه سخنرانی باعث ایجاد رابطه با حاضرین و توجه اونا شد. یک شروع عالی به شما کمک می کنه تا روی سخنرانی خود مسلط شید و از اول بدرخشید.

پس به خاطر داشته باشین سخنرانی رو با قدرت و اطمینان شروع کنین. خودتون باشین و عبارت خوبی واسه شروع داشته باشین. امیدواریم این نکات به شما در سخنرانیای تون کمک کنه. موفق باشین.

منبع : gingerpublicspeaking.com

دسته‌ها: آموزشی